Mám radost, že jste si udělali čas a navštívili moji stránku. Je malým vítězstvím mého souboje s počítačovou technikou a tak doufám, že se bude zlepšovat postupně s mými pokroky. :-) Pro stejně (ne)zdatné přidám malý návod: základní informace o mně jsou zde, filmografie a jiné zločiny zanechaly stopu zde, novinářský pohled na mne najdete zde, učesaná, nalíčená a usměvavá jsem zde a všelicosy bude asi nejčastěji obměňovaná a doplňovaná rubrika mých fotografických pokusů, tam mám svoje fotografické galerie.

 
 .smmmm
Citlivá místa LJUBY KRBOVÉ

Do roka se budu vdávat

Po dvou nevydařených manželstvích si LJUBA KRBOVÁ myslela, že už zůstane sama. Stejně jako v počátcích její postava Aničky v nekonečném seriálu Ulice.

Narodila se v Hradci Králové, a protože tatínek byl Čech a maminka Slovenka, do tří let pendlovala mezi Prešovem a Hradcem, kde pobývala u babičky. Žily tam i tatínkovy dvě sestry. Ljuba byla jediné dítě v rodině, a tak ji rozmazlovaly a hýčkaly.

Náš rodinný klan

"Když mi byly tři, naši odjeli pracovat do východního Německa. V Berlíně jsem prožila čtyři roky a považuji je za nejidyličtější období dětství. Německy jsem se naučila snadno, chtěla jsem si hrát s dětmi. Chodila jsem do německé školky a rychle jsem si našla kamarády. Hůř na tom byla moje tehdy roční sestra Jitka. Když povyrostla, naši mi ji dávali na starost. Německy se nenaučila a kamarádi ji nebrali do party. Utíkali jsme jí a dnes chápu, proč se naši tak zlobili," vzpomíná herečka, která má ještě tři mladší bratry. "Jsme rodinný klan, a když se sejdeme, připadáme si jako italská famílie."

První třídu absolvovala v české škole v Berlíně. Poté, co v Praze nastoupila do druhé třídy, nemohla pochopit, že na žáky nemají učitelé tolik času jako v jednotřídce. "Od té doby držím palce projektům, které dovolí, že se děti mohou učit doma. Zvláště ty, které jsou roztěkané a mají potíže se soustředěním." Ve druhé třídě začala chodit v Praze také do lidové školy umění.

Trpěla kvůli očím

"V pubertě jsem začala trávit víc času u zrcadla a zjistila jsem, kolik je na mně nedokonalostí," přiznává. "Ptala jsem se, proč mi rostou prsa, když jsou hezčí menší, a proč mám předkus. Výhrady k tomu, jak vypadám, mi vydržely do poměrně zralého věku. Vlastně do doby, než jsem zjistila, že záleží na něčem úplně jiném, než na ideálních mírách."

Ačkoli se o Ljubě tvrdí, že má největší oči ve střední Evropě, trpěla prý i kvůli nim. "Kluci se mi smáli, že je mám buličí neboli vyvalené. Když jsem v osmnácti dostala roli dívky trpící leukémií, řekla mi režisérka, že nevypadám jako nezdravý jedinec. Zahalila mě do županu, zbělila mi pleť, ale stále nevěděla, co s očima, které působily zdravě a leskle. Na její pokyn jsem je musela přivírat," vybavuje si.

Dnes jí kukadla, která ukazuje téměř každý podvečer v seriálu Ulice, nejedna žena závidí. Je až s podivem, že jí zatím žádná firma nenabídla reklamu například na kontaktní čočky. Stejně by ji prý odmítla. "Nechci být spojena s konkrétním výrobkem. Maximálně bych propagovala smysluplný projekt, který by se mi líbil."

Jsem vděčná Munzarovi

Lásku k divadlu podědila po rodičích. Oba hráli ochotnické divadlo. "Když poznali, jak se cílevědomě připravuji na konzervatoř, byli dost překvapení. Stále věřili, že mě opustí sen tříleté holčičky, která doma recituje básničky a má radost, když jí věnují pozornost."

Jakmile rodičům oznámila, že bude dělat zkoušky na konzervatoř, tatínek se okamžitě vypravil za svým kamarádem Luďkem Munzarem na poradu, jak jí pošetilý nápad vytlouct z hlavy. "Dodnes jsem panu Munzarovi vděčná, protože tátovi řekl: Nech ji udělat zkoušky. Když nebude mít talent, tak se tam nedostane a budeš mít po problémech. Mně se to ale podařilo, rodiče viděli, jak jsem šťastná, a v ničem mi už nebránili."

Na studia Ljuba Krbová ráda vzpomíná a zvláště na hereckého kolegu Marka Ebena. Oba byli tehdy trošku při těle a při romantických scénách ve zkušebně na konzervatoři prý působili velmi komicky. Potkala zde i studentskou lásku. Pět let byla zamilovaná do violoncellisty a vedle něj získala vztah k vážné hudbě.

Kde se stala chyba?

Po rozchodu zůstala dlouho sama. "Holky kolem se začaly vdávat a já neměla vážný vztah. Víte, když v osmnácti zapadnete do angažmá, do divadla E.F. Buriana, kde nemáte vrstevníky a žijete jen pro práci, ztrácíte šanci se zamilovat. Tenkrát mě vzala kamarádka na právnický večírek a chtěla mě seznámit s nezadaným kolegou. Nebyl mi ale sympatický, prosila jsem ji, ať mě ho zbaví. Nakonec řekla - fajn, ale už je tu jen jeden doktor volný, jdi s ním tancovat. Byla jsem pak za něj sedm let vdaná a mám s ním dceru Aničku."

Pak přišel rozvod a velmi brzo sňatek s kameramanem Krystianem Hynkem. "Rozvedli jsme se po deseti letech.

Když se vám to nepovede podruhé, říkáte si - kde se stala chyba. Začnete mít pocit poměrně velké prohry. Přitom jsem se nikdy nevdávala po rychlém vzplanutí, ale po zralé úvaze, prozrazuje Ljuba Krbová. "Druhý rozvod se táhl, byl opakovaně podávaný a stahovaný a já se vztah snažila udržet. Nechtěla jsem nic bourat kvůli půlroční krizi nebo úletu partnera. Člověk má být tolerantní, musí ledaco skousnout a vzpomínat spíš na hezké věci. Ale asi jsme až příliš dlouho žili každý svůj život, měli jiné přátele, oddělené dovolené a společných zájmů ubývalo. A to je cesta, která nikdy nemůže skončit renesancí vztahu."

Osudové setkání

Od té doby měla dlouho pocit, že má v sobě nějaký špatný kód na dlouhodobé vztahy. "Někdo prostě nemá ruku, jiný nohu a já zase schopnost udělat druhého šťastným. Smířila jsem se s tím, že mám krásnou dceru, spoustu přátel a koníčků a zůstanu sama. Život přece není jen vztah muže a ženy. A když jsem se takhle rozhodla, potkala jsem člověka, na kterého jsem možná celý život čekala."

Se spisovatelem Ondřejem Neffem se seznámila v literární kavárně, kde recitovala. "Měl ohromné charisma, byl milý, vtipný a chytrý. Vyprávěl mi, že jeho maminka byla také herečka, což jsem mu tehdy nevěřila. Myslela jsem si, že je to jen takový žert, na který se balí holky. Jsme spolu dodnes. Shodli jsme se na tom, že šlo o velkou náhodu. Ondřej patří jako spisovatel do komunity sci-fi a tam bych se asi sama nedostala a jemu maminka, v mládí herečka Osvobozeného divadla, divadlo tak zprotivila, že do něj téměř nechodil."

Ondřej je vdovec se dvěma dospělými dětmi, o třináct let starší než Ljuba. "Ale věkový rozdíl neřeším. Sestěhovali jsme se velmi brzo. Já váhala, ale řekl mi, že to má naprosto jasné, tak proč to odkládat. Jestli to má vyjít, tak to vyjde."

Ondřej je feminista

V květnu příštího roku spolu budou už pět let. "Nejdříve jsme naše sblížení počítali na měsíce, nyní na roky a do pátého výročí bude určitě svatba. Snad ji stihneme už letos v létě. Je jedno, řeknu-li ano v balonu, nebo pod vodou, jen nechci klasickou obřadní síň. Mám z ní hrůzu, snad z pověrčivosti," vysvětluje herečka. S Ondřejem často cestuje a mrzí ji, že neumí anglicky. Do učení se ale nežene. Připouští, že k němčině přišla jako slepý k houslím. "Byla jsem hozena do vody, aniž bych se trápila slovíčky a gramatikou. To mou dceru, která studuje práva, vytáčelo, když se učila na státnici. Občas totiž přišla, abych jí opravila domácí úkol. Poradila jsem jí dobře. Netuším sice proč, ale vím, že to tak je. Když k jednomu jazyku přijdete tak lehce, zajídá se vám pak přistoupit na učení dalšího." Takže nechává anglicky mluvit Ondřeje.

Díky partnerovi propadla také počítačům a fotografování. "Mám doma chlapa, který je vzácně empatický. Je feminista. Ne že by mi vytrhával prádlo z ruky a cpal ho do pračky, ale uznává ženy jako fenomén, který má své místo ve společnosti. Musím si doma prosazovat, abych měla pocit, že se o někoho starám. Na druhou stranu jsem ráda, že se denně bavíme o tom, co napsal či nafotil a jak se hrálo nebo točilo mně. Vzájemná komunikace je ve vztahu hodnota, která nikdy nevyšumí jako přitažlivost, okouzlení nebo erotika."

Prý ohrozila Ameriku

Že se herečka věnuje bojovému umění, o tom jste patrně již slyšeli, ale málokdo tuší, že Ondřej Neff je karatista. Více tíhl k Japonsku než k Číně, kterou preferuje Ljuba, a tak se doma občas nemohou dohodnout. "Když se u nás ve vísce otevřel klub bojového umění wu-šu, ze zvědavosti tam zašel a dnes trénuje častěji než já," pochvaluje si.

Oba také milují cestování. Na první společný výlet však hned tak nezapomenou. Vyrazili tehdy na prodloužený víkend do Toskánska a v neděli se jim porouchalo auto. "V Itálii vám ho o víkendu nikdo nespraví a my museli být v pondělí v Praze. Nakonec nezbylo nic jiného než zajít do půjčovny, načerno přejet hranice, pak vůz dopravit zpět a přivézt odtahovkou naše auto. Vyšlo to dráž než letecký zájezd v pětihvězdičkovém hotelu," líčí Ljuba nepříjemný zážitek a dodává, že něco podobného ji potkalo i při nedávné foto expedici do USA. "První dojem z Ameriky byl dramatický. Na letišti mi při bezpečnostní kontrole zabavili řasenku, jako kdybych mohla řasenkou ohrozit bezpečnost Spojených států. Proti tupé úřednici nebylo obrany. Naštěstí to byl jediný hloupý zážitek z té cesty."

Zvykla si na svobodu

S Ondřejem museli také vyřešit bytovou situaci. "Vzhledem k tomu, že děti s námi již trvale nežijí a oba máme rádi přírodu, odstěhovali jsme se z Prahy ven, do krásné krajiny mezi Vltavou a Sázavou, nedaleko Davle." Žijí spolu ve vesnici Zvole nedaleko Zbraslavi, kde renovovali malý dům. "Když se postavil Ondřejův ateliér, rozestoupila se podlaha, odpadla stěna a museli jsme vše zbourat a začít znovu. Loni jsem se už na řemeslníky nemohla ani podívat. Byla potřeba natřít fasádu, a tak jsem si koupila overal na dvoumetrového chlapa, navlíkla ho na sebe a ve třicetistupňových vedrech řádila s válečkem, aniž bych ale poničila jedinou kytičku na zahradě, na což by profesionálové asi stěží brali ohled," pochlubila se.

V současné době už jen dodělává japonskou zahradu a točí další díly seriálu ulice. "Postava Aničky se mi líbí a jsem zvědava, jaké další osudy ji čekají." Sama má jasno. Kromě svatby se těší na premiéru Údolí včel ve Strašnickém divadle, kde pracuje již na třetím projektu. "Nemám stálé angažmá už deset let. Zvykla jsem si na svobodu a tu mi dává život na volné noze," loučí se s námi.

BLANKA DVOŘÁKOVÁ


Liščí nora v ohrožení (TV Magazín, 4 / 2010)
S manželem hrajeme jedůvky (TV Pohoda, 2.12 / 2009)
Jsem bojovnice! (My Life 8 / 2009)
Bude to tak, jak sama chcete (Vlasta 8 / 2009)
Divadlo je adrenalinový sport (Skvělá, 2 / 2008)
Nikdy dceři nemluvím do života (Super.cz, 7.11.2007)
Můj chlap je parťák do nepohody (Překvapení, 19.6.2007)
Do roka se budu vdávat (Sedm pro ženu, 24.4.2007)
Asi se budu potřetí vdávat! (Super.cz, 17.2.2007)
Co mě naučila moje dcera (10.1.2007)
Odbornice na potvory (Televize.cz, 15.9.2005)

Na jiných webech:
Záznam chatu ze čtvrtka 9. září 2004 (webová stránka ČT+)
 .
 .

počítadlo.abz.cz

 .    webová stránka
   herečky Ljuby Krbové
   kontakt Ljuba zavináč Krbová.cz
   foto v hlavičce:
   (C) Majka Votavová
  .